Synology NAS eszközök: Egyszerű és hatékony rendszerfelügyelet

Synology NAS eszközök: Egyszerű és hatékony rendszerfelügyelet

Az SNMP (Simple Network Management Protocol) a legegyszerűbb módja annak, hogy a hálózatban lévő eszközeinket figyeljük és szükség esetén a lehető leghamarabb be is tudjunk avatkozni, mielőtt még végzetes hiba történne. Mint a neve is mutatja, ez egy egyszerű menedzsment protokoll, amit azzal a céllal hoztak létre, hogy az egyre növekő hálózatokat könnyen tudják kezelni, monitorozni.

Adatbiztonság felsőfokon: Synology NAS és SNMP

A hálózati adattárolási megoldások, mint a Synology NAS, nemcsak az adatok biztonságos tárolását és megosztását szolgálják, hanem lehetőséget adnak privát felhő létrehozására is. A Synology NAS és az SNMP együtt egy olyan professzionális és biztonságos rendszert alkot, amely biztosítja az adatok védelmét és a hálózat zavartalan működését.

Hálózati felügyelet és automatizáció okoseszközökkel

Minden vállalkozás életében bekövetkezik az a pillanat, amikor már szükségessé válik a hálózat felügyelete. Ez manapság már a hétköznapokban is megvalósult, hiszen az IoT és okosotthon rendszerek sok hasonlóságokat mutatnak.

Bár nem mindenki szereti, mégis sok területen megkönnyíti az életünket az automatizáció.

Manapság már szinte minden okos, ezáltal figyelhető és kontrollálható a működés, például szabályozható az áramfogyasztás időzített ki- és bekapcsolással.

SNMP: A hálózati felügyelet alapja és hosszú távú megoldása

Az SNMP protokoll tervezése és megalkotása az 1980-as években kezdődött. Igazából nem egy hosszú életű megoldásnak gondolták. – Mekkorát tévedtek ehhez képest! Egy olyan technikai bravúrt alkottak, ami azóta is töretlen népszerűségnek örvend az egész világon.

Ez a felügyeleti protokoll azért olyan kiemelt jelentőségű, mert teljesen gyártó, hardver, szoftver és firmware független. – Ez szó szerint értendő!

Nincs szükség arra, hogy több gyártó felügyeleti rendszerét azonos időben használjuk ahhoz, hogy átfogó képet kapjunk a hálózatról.

Egyetlen felületen keresztül láthatjuk és kezelhetjük az összes olyan készülékünket, ami támogatja az SNMP protokollt.
✔️

Nem lesz nagy kihívás ilyeneket találni, mert szinte az összes menedzselhető termék ide tartozik, legyen az akár CCTV, NAS vagy bármilyen más hálózati eszköz. Menedzsment szoftverek között is bőven válogathatunk, vannak ingyenes verziók és díjkötelesek. Az eltérő és népszerű operációs rendszerek mindegyikéhez találhatunk megfelelő programot.

Ami nehézséget okoz, az inkább a kezdőket, a hálózatkezelésben kevésbé jártasokat, illetve az egyszerű kezelhetőséget keresőket szokta érinteni. Ez nem más, mint a túl sok konfigurálási lehetőség. Számtalan szoftver ingyenes és rendkívül népszerű, mégis nagyon könnyen bele lehet bonyolódni a beállításokba és a vége az szokott lenni, hogy akkor inkább nem is kell ez az egész.

Hogyan is működik az SNMP?

Nos, tényleg nem bonyolult. Adott egy SNMP szerver, ahová a kliensek, ügynökök küldik az adatokat meghatározott értékek alapján. Ezek a különböző értékek egy-egy tulajdonságot definiálnak, például mennyi a memóriahasználat jelenleg, vagy milyen hőmérsékletű a merevlemez.

A következőkben egy saját SNMP szervert és szoftvert mutatunk be, ami ingyenes – ki véve persze a hardvert.

Szervernek egy Raspberry PI-t használunk, ami szó szerint egy mini PC, hiszen elfér az ember tenyerében. Ehhez a Node-Red nevű szoftvert alkalmazzuk SNMP szoftverként. A kliens vagy ügynök pedig egy Synology NAS jelen esetünkben.

Az alábbiakban látható a vezérlőpanel, ahol az információkat megjelenítjük, ami a szerver IP-címén érhető el egy böngészőn keresztül.

Ha ezt egy tableten nyitjuk meg, akkor még interaktívabb a felület, mert a menük érintésre is vezérelhetők egér használata nélkül!

Egyedi kinézetű SNMP dashboard

Ez egy teljesen rugalmasan testre szabható felület, ahol az információkat igényeink szerint megjelenítjük. Ettől teljesen eltérő is lehet, amire személy szerint kíváncsiak vagyunk, azokat az értékeket jeleníthetjük meg.

Nézzük meg, mi van a motorháztető alatt!

Itt látható a rendszer lelke, ami alapján a vezérlőpult működik.

Ez egy csomópont alapú szerkesztő program, ami megkönnyíti a használatot.

Node-RED

Vegyünk szemügyre egy csomópontot!

Node-RED - node kibontva

A "Host" értéke a NAS IP-címe.

A ”Version V3” arra utal, hogy itt bizony hitelesítés és titkosítás is történik, ami azt jelenti, hogy védve vannak az adatok küldéskor és fogadáskor is.

Az ”Auth.” a hitelesítést, a ”Priv.” pedig a titkosítási algoritmusokat mutatja. Az ”OID” az a tulajdonság, amit meg akarunk jeleníteni, ezeket az értékeket a gyártók biztosítják és MIB fájlok formájában tölthető le. Az is lehetséges, hogy egyszerűen csak közzéteszik a weboldalukon szöveges/érték formátumban.

Ez egy nagyon kényelmes módja a rendszerfelügyeletnek, hiszen kizárólag a kívánt adatok láthatóak, nincs szükség bonyolult beállításokra sem.

A kliens vagy ügynök oldalon is konfigurálni kell a monitorozni kívánt eszközt, jelen esetben a NAS-t, ami szintén egyszerű művelet.

Node-RED - node kibontva
Egyszerűen csak be kell kapcsolni a funkciót, azonban az SNMPv1 és az SNMPv2c használata kevésbé ajánlott, mivel ezek nem biztosítanak sem hitelesítést, sem titkosítást az adatok forgalmazása közben.
⚠️

Hogyan kaphatunk értesítéseket?

Kis túlzással élve bárhogyan, hiszen számos kiegészítő szolgáltatás áll a rendelkezésünkre.

Egyik lehetőségként a Microsoft Teams és annak webhook szolgáltatása használható az üzenetek küldésére.

Miért érdemes ezt választani?

Azért, mert a program aktív használatával lehetővé válik a hatékony kommunikáció, elkerülve ezzel a telefonon való keresgélést vagy a végtelen e-mail küldözgetést.

A kapott üzenetre akár azonnal lehet reagálni, így a csapatban mindenki értesül a problémáról, illetve arról is, hogy ki kezdte el az elhárítást.

Az üzenet küldéshez/fogadáshoz az erre a célra kifejlesztett webhook-okat lehet használni, amik lehetővé teszik a különböző szoftverrendszerek közötti interakciót és kommunikációt.

Ez egy felhasználó által definiált HTTP-visszahívás, amely automatikusan aktiválódik, amikor valami történik.

Bonyolultnak tűnhet, pedig valójában nem az. Például, ha kíváncsiak vagyunk a NAS aktuális rendszerhőmérsékletére, azt megjeleníthetjük a műszerfalon.

Ellenben, ha a hőmérséklet drasztikusan emelkedik, és elér egy bizonyos szintet, akkor fontos, hogy mindenki, aki a csoportban van, értesüljön erről.

Így jelenik meg a kapott üzenet a Teams alkalmazásban:

Synology SNMP monitorozás Teams-ben

A Node-Red programban, a “http request” és a “switch” csomópontokban kell a megfelelő paramétereket beállítani. A “http request POST” értéke lesz a Teams-ben generált webhook cím, a “switch” csomópontban pedig a hőmérséklet figyelése valósul meg egy nagyobb vagy egyenlő paraméter megadásával.

Node-RED HTTP request

Ezekkel az eszközökkel és szoftverekkel egy teljesen költséghatékony, és saját magunk által felügyelt rendszert építhetünk ki, így nem fogunk függeni semmilyen gyártótól vagy felhőszolgáltatástól. Emellett még egyszerű is, akárcsak az SNMP.

További információért fordulj bizalommal Kereskedelmi Képviselődhöz, vagy írj a kereskedelem@powerbizt.hu e-mail címre!